نکاتی درباره یبوست که نمی دانستید

قطعاً همه ما انسان ها در زندگی با مشکلات گوارشی سر و کله زده ایم. یبوست، عارضه ای است گوارشی که با نوع سبک زندگی و تغذیه ما در ارتباط است. بنابراین میتوانیم با رعایت کردن نکاتی ساده از بروز آن جلوگیری کنیم. که درمان یبوست را به همراه دارد.

یبوست چیست؟

یبوست حالتی است که مدفوع در آن سفت شده و دفع یا اجابت مزاج سخت و دردناک می شود. ماندن بیش از حد مدفوع در روده ها باعث جذب بیشتر آب مدفوع شده و عمل دفع، سخت تر و دردناک تر می شود.

علائم یبوست را بشناسیم!

مهم ترین و اصلی ترین علامت یبوست، سختی دردِ زیاد و فشار بیش از حد، اصطلاحاً “زور زدن” در هنگام دفع می باشد.

علائم دیگر شامل درد و دل پیچه های شکمی، احساس نفخ و تهوع، از دست دادن اشتها و اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته می باشد.

علل یبوست چیست؟

دلایل زیادی برای یبوست وجود دارند که موجب کاهش حرکات عضلات روده، جذب آب بیشتر و سفت تر شدن مدفوع می شود. از جمله این دلایل، رژیم های کم فیبر می باشند. هم چنین مصرف زیاد غذاهای چرب مانند پنیر و گوشت و تخم مرغ که فیبرِ کمی دارند نیز موجب یبوست می شود. مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات و غلات کامل منابع فیبر هستند.

از دیگر دلایل یبوست، فعالیت بدنی کم است؛ خصوصا در افراد مسن که به دلیل توانایی کم در انجام فعالیت های بدنی، بیشتر در معرض ابتلا به یبوست هستند.

شرایطی مانند بارداری، کهولت سن، استفاده بیش از حد و خودسرانه از مسهل ها، نوشیدن کم آب و بیماری های روده ای (انسداد ها و سرطان ها) نیز باعث یبوست می شوند.

 

عوارض طولانی شدن یبوست

یبوست بیماری کشنده و خطرناکی نیست. اما طولانی شدن آن موجب عوارض جدی خواهد شد.  مواردی از قبیل: خون ریزی مقعدی که به خاطر زخم ناشی از  فشار مداوم برای دفع مدفوع به وجود آمده، بواسیر(هموروئید) یا رگ های خونی ملتهب مقعد و پوسیدگی مدفوع که به دلیل جمع شدن مدفوع خشک و سفت در رکتوم و مقعد بوجود می آید و موجب انسداد مسیر مدفوع می شود،‌ از عوارض مزمن شدن یبوست هستند.

توصیه می شود که قبل از به وجود آمدن این عوارض و در مراحل اولیه یبوست، به پزشک مراجعه شده و نسبت به درمان آن اقدام شود.

 

چطور یبوست را درمان و از بروز مجدد آن پیشگیری کنیم؟

در بسیاری از موارد یبوست با تغییرسبک زندگی مثل افزایش فعالیت بدنی، مصرف بیشتر فیبرها(سبزیجات و غلات) و نوشیدن بیشتر آب خود به خود درمان می شود.

 به خاطر داشته باشید که دفع مدفوع نباید به تعویق انداخته شود و زمان کافی را به ماندن در دستشویی اختصاص دهید.

درمان های خانگی شامل:

 – مصرف بیشتر مواد سرشار از فیبر(میوه ها و سبزیجات و غلات) مثل: سیر، کاهو، کلم، پیاز، سبزی خوردن، خیار، گوجه، هویج، لوبیا چشم بلبلی، گلابی، آلو، زردآلو، خرما، سیب، سیب زمینی شیرین، تخم ریحان، خاکشیر و…

– قهوه بنوشید. قهوه با افزایش حرکت روده ها باعث بهبود یبوست می شود.

– ((سنا)) نوعی ملین گیاهی است که برای خرید آن نیازی به نسخه پزشک ندارید و به دو صورت خوراکی و مقعدی میتوان آن را مصرف کرد. ((سنا)) باعث تحریک اعصاب روده شده و باعث بهبود یبوست میشود.

– اجابت مزاجِ منظم و نگه نداشتن مدفوع

برای دانستن درمان خانگی فشار خون بدانید…

درمان های دارویی:

– مسهل ها معمولا به سرعت یبوست را درمان می کنند. البته باید تحت نظر پزشک و به میزان متعادل و مورد نیاز مصرف شود و آخرین راه درمان برای یبوست هستند. از قرص های ملین می توان ((رولاکس))، ((بیزاکودیل)) و ((سنالین)) را نام برد.

 مصرف ملین ها به صورت خودسرانه و بیش از حد، باعث یبوست مزمن می شود. در صورت مزمن و طولانی شدن بیماری، حتما به پزشک مراجعه شده تا علت یبوست معلوم شود.

درباره درمان دارویی فشار خون بیشتر بخوانید…

از مصرف مواد غذایی زیر در زمان یبوست بپرهیزید:

– لبنیات(ماست، شیر، دوغ، پنیر و…)

– غذا های سرخ شده بخاطر کمبود فیبر میتوانند باعث تشدید یبوست شوند.

– چای سیاه. بر خلاف چای های گیاهی و دمنوش ها، چای سیاه بخاطر داشتن کافئین و ماده ی تانن میتواند باعث تحریک دستگاه گوارش شده و یبوست را تشدید کنند.

– موز، با اینکه غنی از فیبر است با این حال با کاهش حرکات روده موجب تشدید یبوست می شود. بنابراین در زمان یبوست از مصرف آن بپرهیزید .

– برنج کته با کند کردن حرکات روده ای موجب افزایش جذب آب از مدفوع شده و باعث تشدید یبوست می شود.

– میوه خشک(برگ زرد آلو و…). میوه های خشک شده برخلاف میوه های عادی اثر عکس بر روی یبوست داشته، بنابراین از مصرف آن در زمان یبوست بپرهیزید.

– نوشیدنی های سرد و گازدار

– در زمان یبوست از مصرف کربوهیدرات ها(قند ها) به علت کمبود فیبر بپرهیزید: موادی از قبیل برنج، آرد سفید، نان بدون سبوس، کیک ها، شیرینی ها و لبنیات

منبع: www.mayoclinic.org

Leave a Comment

درباره ما

درمانگاه و داروخانه شبانه روزی طبرسی، بیش از ۱۳ سال است که در منطقه بلوار طبرسی شمالی در حال خدمت رسانی به زائرین و مجاورین حضرت رضا (ع) می‌باشد.

ساعات کاری

شبانه روزی

راه‌های ارتباطی

Phone: 051 3212 0005نبش طبرسی شمالی 17Get Directions